A jet airplane touches down on an airport runway with a speed of 187 km/hr. It s
ID: 1276558 • Letter: A
Question
A jet airplane touches down on an airport runway with a speed of 187 km/hr. It slows at a constant rate to a stop over a time period of 8.71 s. How far does the jet travel along the runway before stopping?
A boy stands on a bridge 17.1 m above the water, and he drops a water balloon on a boat of unsuspecting tourists. The boat is traveling at a constant speed of 11.3 m/s (toward the bridge), and the boy manages to hit a tourist on the boat with the balloon. How far away from the base of the bridge was the boat when the boy released the balloon?
Explanation / Answer
187000 m/hr = 51.944 m/s and to lose that much speed in 8.71 s you must decelerate at 51.944/8.71 = 5.9638 m/s2. The distance you travel is vt + at2/2 = (51.944 m/s)(8.71 m/s) + (-5.9638 m/s2)(8.71 s)2/2 = 226.2 m
In Earth's gravity the time to fall 17.1 meters can be found by solving d = at2/2 for t: t = (2d/a)1/2 = ((2 * 17.1 m)/(9.81 m/s2))1/2 = 1.8671 s. In that time, the boat had to have traveled 1.8671 * 11.3 = 21.1 m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.