A man stands on the roof of a building of height 15.5m and throws a rock with a
ID: 1278307 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a building of height 15.5m and throws a rock with a velocity of magnitude 29.6m/s at an angle of 27.9? above the horizontal. You can ignore air resistance.
Please shoe the steps to get the answers along with the answers to get the best answer.
Part A
Calculate the maximum height above the roof reached by the rock.
Part B
Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground.
Part C
Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.
Explanation / Answer
Voy = Vo*sin27.9 = 29.6*sin27.9 = 13.85 m/s
Vox = Vo*cos27.9 = 26.15 m/s
A)
H = Voy^2/2g = (13.85*13.85)/(2*9.8) = 9.78 m
B) Vy ^2 - voy^2 = 2*a*H
Vy^2 - (13.85*13.85) = 2*9.8*9.78 = 19.58 m/s
V = sqrt(Vx^2+Vy^2) = sqrt(19.58^2+26.15^2) = 32.67 m/s
Vy = Voy-gT
T = 3.4
X =Vx*T = 88.91m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.