A man stands on the roof of a building of height 14.3 mand throws a rock with a
ID: 1528656 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a building of height 14.3 mand throws a rock with a velocity of magnitude 30.0 m/sat an angle of 29.9 above the horizontal. You can ignore air resistance.
Part A
Calculate the maximum height above the roof reached by the rock.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.
SubmitMy AnswersGive Up
A man stands on the roof of a building of height 14.3 mand throws a rock with a velocity of magnitude 30.0 m/sat an angle of 29.9 above the horizontal. You can ignore air resistance.
Part A
Calculate the maximum height above the roof reached by the rock.
y = mSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground.
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.
x = mSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
as g=9.8m/s^2
(a) h=v^2/2g
h= (30*sin(29.9))^2/(2*9.8) = 11.41 m
h= 14.3 + 11.41 = 25.71 [m]
(b) v=(2gh) = (2*9.8*25.71)= 22.45 m/s (vertical)
v= 30*cos(29.9)= 26 (horizontal)
v= (22.45^2+26^2)= 34.35 [m/s]
(c) t1=v/g = (30*sin(29.9))/9.8= 1.53s (Time to highest point)
t2=(2h/g) = (2*25.71/9.8)= 2.3s (Time to the ground)
t=t1+t2 = 1.53 +2.3= 3.83s
d=vt = 30*cos(29.9)*3.83= 99.6[m] approx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.