6) The RLC circuit below is being driven by an AC source with a frequency of 47.
ID: 1278453 • Letter: 6
Question
6) The RLC circuit below is being driven by an AC source with a frequency of 47.77 Hz resulting in a maximum current Imax = 0.25 amps.
A) Calculate the impedance of this circuit.
24 ohms
50 ohms
55 ohms
111 ohms
135 ohms
B) Calculate VR the maximum voltage across the resistor.
VR=12.5 V
VR=13.9 V
VR=15.3 V
VR=27.8 V
VR=33.8 V
C) Calculate VC the maximum voltage across the capacitor.
VC=12.5 V
VC=13.9 V
VC=15.3 V
VC=27.8 V
VC=33.8 V
D) Calculate VL the maximum voltage across the inductor.
VL=12.5 V
VL=13.9 V
VL=15.3 V
VL=27.8 V
VL=33.8 V
E) Calculate Vo the maximum voltage across the generator.
Vo=12.5 V
Vo=13.9 V
Vo=15.3 V
Vo=27.8 V
Vo=33.8 V
Explanation / Answer
a)
Inductive reactance
XL=WL =300*0.45=135 ohms
Capacitive reactance
Xc=1/WC =1/300*(30*10-6)=111.11 ohms
Impedance
Z=sqrt[R2+(XL-Xc)2]=sqrt[502+(135-111.11)2]
Z=55.4 ohms=55 ohms (approx)
b)
VR=Imax*R =0.25*50 =12.5 Volts
c)
Vc=ImaxXc=0.25*111.11=27.8 Volts
d)
VL=Imax*XL=135*0.25=33.8 Volts
e)
Vo=Imax*Z=0.25*55.4=13.9 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.