6) A block of mass 1.6 kg is attached to a horizontal spring that has a spring c
ID: 1278777 • Letter: 6
Question
6) A block of mass 1.6 kg is attached to a horizontal spring that has a spring constant k of 1 x 103 N/m. The spring is compressed 2.0 cm and is then released from rest on a frictionless surface.
a) Calculate the speed and elastic potential energy of the block as it passes through the equilibrium position x = 0. (Elastic potential energy means potential energy associated with a stretched or compressed spring.)
b) Calculate the speed and elastic potential energy of the block when it is in the position x = 1.1 cm.
Explanation / Answer
A. Due to compression Total P.E is converted into K.E
P.E = (0.5)Kx2
K.E = (0.5)mv2
P.E = K.E
x = 2cm
v = x Sqrt ( K /m )
= (0.02) Sqrt ( 1000 / 1.6 )
v = 0.5 m/s
P.E = (0.5)Kx2
= 0.2 J
B. x = 1.1cm
P.E = K.E
v = x Sqrt ( K /m )
= (0.011)Sqrt ( 1000 / 1.6 )
v = 0.275m/s
P.E = (0.5)Kx2
= 0.0605 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.