6) A block of mass 1.6 kg is attached to a horizontal spring that has a spring c
ID: 1278472 • Letter: 6
Question
6) A block of mass 1.6 kg is attached to a horizontal spring that has a spring constant k of 1 x 103 N/m. The spring is compressed 2.0 cm and is then released from rest on a frictionless surface. a) Calculate the speed and elastic potential energy of the block as it passes through the equilibrium position x = 0. (Elastic potential energy means potential energy associated with a stretched or compressed spring.) b) Calculate the speed and elastic potential energy of the block when it is in the position x = 1.1 cm.
Explanation / Answer
Kx*x/2 = Mv*v/2
v = .5m/sec
potential energy = Kx*x/2 = 1000*.02*.02/2 = .2J
potential energy = Kx*x/2 =1000*.031*.031/2 = .481J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.