A satellite rotates around earth in a circular movement. The radius of the satel
ID: 1279913 • Letter: A
Question
A satellite rotates around earth in a circular movement. The radius of the satellite is 5 times the radius of the earth. Determine:A) At what height over the surface of the earth should the satellite be orbiting?
B) what is the magnitude of velocity of the satellite?
C) what is the centripetal acceleration of the satellite?
D) if the satellite is orbiting 200 km over earth... what is the magnitude of velocity of the satellite? A satellite rotates around earth in a circular movement. The radius of the satellite is 5 times the radius of the earth. Determine:
A) At what height over the surface of the earth should the satellite be orbiting?
B) what is the magnitude of velocity of the satellite?
C) what is the centripetal acceleration of the satellite?
D) if the satellite is orbiting 200 km over earth... what is the magnitude of velocity of the satellite?
A) At what height over the surface of the earth should the satellite be orbiting?
B) what is the magnitude of velocity of the satellite?
C) what is the centripetal acceleration of the satellite?
D) if the satellite is orbiting 200 km over earth... what is the magnitude of velocity of the satellite?
Explanation / Answer
g' = GM/5^*R^2 = GM/25R^2 = g/25
a) r = R*5 = 6400*5 = 32000km = 32000000m
b) Vo = sqrt(g'*r) = 3541.75 m/s = 3.54 km/s
c) a = Vo^2/r = 0.3919 m/s^2
d) r = 6400+200 = 6600km = 6600000m
g = GM/r^2 =(6.67*10^-11*5.98*10^24)/(6600000^2) = 9.16
Vo = sqrt(gr) = 7775.34 m/s = 7.77 km/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.