An electron in a television tube moves with a speed of 6.38 107 m/s, in a direct
ID: 1280116 • Letter: A
Question
An electron in a television tube moves with a speed of 6.38 107 m/s, in a direction perpendicular to the Earth's field, which has a strength of 5.00 10-5 T. Show all work.
a)What strength electric field must be applied perpendicular to the Earth's field to make the electron move in a straight line in kV/m?
b) If this is done between plates separated by 1.05 cm, what is the voltage applied in volts? (Note that TVs are usually surrounded by a ferromagnetic material to shield against external magnetic fields and avoid the need for such a correction.)
Explanation / Answer
a. apply E = Bc
E = 5e-5 *6.38e7
E = 3.19 KV/m
------------------------------------------
E = V/d
V = Ed = 3190* 0.0105 = 33.495 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.