Question Part Points Submissions Used Three forces acting on an object are given
ID: 1280657 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used Three forces acting on an object are given by 1 = ( -1.85i + 5.75j) N, 2 = (5.10i - 2.35j) N, and 3 = (-46i) N. The object experiences an acceleration of magnitude 4.00 m/s2. (a) What is the direction of the acceleration? Note that the direction of the acceleration is the same as the direction of the net force.° counterclockwise from the positive x axis (b) What is the mass of the object? kg (c) If the object is initially at rest, what is its speed after 20.0 s? m/s (d) What are the velocity components of the object after 20.0 s? ( + ) m/s
Explanation / Answer
F net = F1 +F2 +F3 = -42.75 i + 3.4 j
direction of a = F/m
so it is 175.45 degrees with + x axis in anticlockwise direction
mag Fnet = 42.884 N
m = F/a = 42.884/4 = 10.72 Kg
c)
V =u +at = 4*20 = 80 m/s
d ) V = -79.747 i + 6.346 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.