The drawing shows a version of the loop-the-loop trick for a small car. If the c
ID: 1281548 • Letter: T
Question
The drawing shows a version of the loop-the-loop trick for a small car. If the car is given an initial speed of v = 4.1 m/s, what is the largest value that the radius r can have if the car is to remain in contact with the circular track at all times?
The drawing shows a version of the loop-the-loop trick for a small car. If the car is given an initial speed of v = 4.1 m/s, what is the largest value that the radius r can have if the car is to remain in contact with the circular track at all times?Explanation / Answer
energy at top=0.5mv2-mg2r=0.5*m*4.12-m*9.81*2r=0.5m(vat top)2
(vat top)2=4.12-39.24r
mg=mv2/r
r=v2/g=(4.12-39.24r)/9.81
r=1.71355-4r
5r=1.71355
r=0.3428m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.