A square current loop of edge length L = 0.24 m with I = 4.4 A is pulled from a
ID: 1281885 • Letter: A
Question
A square current loop of edge length L = 0.24 m with I = 4.4 A is pulled from a region where the magnetic field is zero into a region where the magnetic field is perpendicular to the loop with a magnitude B = 2.3 T (see figure below). (a) What is the direction of the magnetic force on the loop? (b) What is the magnitude of the magnetic force on the loop? (c) If the loop's velocity is reversed, what is the direction of the magnetic force?
A square current loop of edge length L = 0.24 m with I = 4.4 A is pulled from a region where the magnetic field is zero into a region where the magnetic field is perpendicular to the loop with a magnitude B = 2.3 T (see figure below). (a) What is the direction of the magnetic force on the loop? (b) What is the magnitude of the magnetic force on the loop? (c) If the loop's velocity is reversed, what is the direction of the magnetic force?Explanation / Answer
1. b) to the left - [Lenz's law ]
2. F=B*I*L=2.3*4.4*0.24= 2.4288N
3. a) to the right- [Lenz's law ]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.