A 130-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.654 m long. Choose the or
ID: 1281990 • Letter: A
Question
A 130-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.654 m long. Choose the origin to be at the location where the bullet begins to move. Then the force (in newtons) exerted by the expanding gas on the bullet is 16050 + 9100x - 26000x2, where x is in meters.
(a) Determine the work done by the gas on the bullet as the bullet travels the length of the barrel.
kJ
(b) If the barrel is 0.90 m long, how much work is done?
kJ
(c) How does this value compare with the work calculated in part (a)?
percent difference = %
Explanation / Answer
W = integration F*x
W = 16050*x + 9100*x^2/2 - 26000*x^3/3
a) W1 = (16060*0.654) + ((9100*0.654*0.654)/2)-((26000*0.654*0.654*0.654)/3) = 10.025 kJ
b) W2 = (16060*0.9) + ((9100*0.9*0.9)/2)-((26000*0.9*0.9*0.9)/3) = 11.8215 kJ
c) % = W2-W1/W1 *100 = 17.9 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.