A 13-cm-long nichrome wire is connected across the terminals of a 1.5 V battery.
ID: 1339591 • Letter: A
Question
A 13-cm-long nichrome wire is connected across the terminals of a 1.5 V battery.
Part A
What is the electric field inside the wire?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the current density inside the wire?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
If the current in the wire is 1.0 A , what is the wire's diameter?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
E = V/d
= 1.5 V / (0.13 m)
=12 V/m
B)
use:
E = J* rho
Resistivity of Nichrome, rho = 1.5*10^-6 ohm-m
E = J* rho
12 = J*( 1.5*10^-6 )
J=7.7*10^6 A/m^2
C)
J = I/A
7.7*10^6 = 1 / (pi*r^2)
r=2.03*10^-4 m
diameter = 2*r
= 4.1*10^-4 m
Answer: 4.1*10^-4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.