A 125.4 g quantity of water and an equal molar amount of carbon monoxide were pl
ID: 733580 • Letter: A
Question
A 125.4 g quantity of water and an equal molar amount of carbon monoxide were place in an empty 10.0L vessel, and the mixture was heated to 700 K. At equilibrium, the partial pressure of CO was 9.8 atm. The reaction isCO(g) + H2O(g) === CO2(g) + H2(g)
I calculated Kp at 700 K to be 9.50.
b) An additional 31.4 g of water was added to the reaction vessel, and a new state of equilibrium was achieved. What are the equilibrium partial pressures of each gas in the mixture?
i got 6.86,16.9,33.1,33.1
c. What is the concentration of H2 in molecules/cm^3
step by step please.
Explanation / Answer
moles H2O = 125.4 g / 18.02 g/mol=6.96 pressure H2O = 6.96 mol x 0.08206 x 700/10.0 L=40 atm because moles CO = 6.96 pressure H2O = 40 atm CO + H2O CO2 + H2 initial pressure 40. .. . 40 change -x. . . . -x. . . . .+x .. . .+x at equilibrium 40-x. . .40-x. . . x. . . . .x 40-x = 9.80 x = 30.2 atm = partial pressure CO2 = partial pressure H2 Kp = (30.2)(30.2/ (9.80)(9.80)= 9.50Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.