A 125.4 g quantity of water and an equal molar amount of carbon monoxide were pl
ID: 784990 • Letter: A
Question
A 125.4 g quantity of water and an equal molar amount of carbon monoxide were place in an empty 10.0L vessel, and the mixture was heated to 700 K. At equilibrium, the partial pressure of CO was 9.8 atm. The reaction is
CO(g) + H2O(g) === CO2(g) + H2(g)
I calculated Kp at 700 K to be 9.50.
b) An additional 31.4 g of water was added to the reaction vessel, and a new state of equilibrium was achieved. What are the equilibrium partial pressures of each gas in the mixture?
i got 6.86,16.9,33.1,33.1
c. What is the concentration of H2 in molecules/cm^3
step by step on C please
Explanation / Answer
c) Kp = Kc(RT)^dn , where dn= gas product moles-gas reactnats moles ( stochiometrically in equation) = 2-2=0, hence
Kp = Kc = 9.50 ,
Kc = [H2][CO2]/[H2O][CO]
water moles = (125.4+ 31.4)/18 = 8.711 ,
CO moles = water moles initially = (125.4/18) = 6.967
at equi [H2O] = (8.711-x)/10 , [CO] =(6.967-x)/10,
[CO2]=[H2] =x,
Kc = 9.5 = (x/10)^2 /(8.711-x)(6.967-x)/100
9.5 = x^2/(8.711-x)(6.967-x)
8.5x^2 -148.94x + 576.55 =0,
x =5.778 moles ,
[H2] =5.778/10 = 0.5778 moles/liter , 1 liter = 1000 cm3
hence [H2] = 0.5778/1000 = 5.778 x10^-4 moles/cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.