The plunger of a pinball machine has mass 0.440 kg and is attached to a spring o
ID: 1282190 • Letter: T
Question
The plunger of a pinball machine has mass 0.440 kg and is attached to a spring of force constant 132.0 N/m. The spring is compressed a distance 8.0 cm from its equilibrium position x = 0 and released. A ball of mass 0.308 kg is in contact with the plunger when it is released.
1) What is x when the ball loses contact with the plunger? (Assume that the surface is horizontal and frictionless so that the ball slides, but does not roll.)
2) What is the speed vs of the ball when it leaves the plunger?
3)At what distance xf from equilibrium will the plunger come to rest momentarily?
Explanation / Answer
ball loses contact when spring attains it's natural length
x = 0.08 m
at x = 0.08 m total spring energy is converted to kinetic energy
0.5kx2 = 0.5(0.44 + 0.308)v2
v = 1.06 m/s
now the plunger's kinetic energy is converted to spring energy
now elongation in spring is x1
0.5kx12 = 0.5*0.44*1.062
x1 = 0.06 m
xf = x + x1 = 0.14m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.