A uniform electric field has magnitude e and is directed in the negative x direc
ID: 1282520 • Letter: A
Question
A uniform electric field has magnitude e and is directed in the negative x direction. the potential difference between point a (at x= 0.55m ) and point b (at x= 0.85m ) is 250v.
1) Which point, a or b, is at the higher potential?
2) Calculate the value of E.
Express your answer using two significant figures.
3) A negative point charge q=?0.200?C is moved from b to a. Calculate the work done on the point charge by the electric field.
Express your answer using two significant figures.
4) A negative point charge q=?0.200?C is moved from b to a. Calculate the work done on the point charge by the electric field.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
_____________________________________
A uniform electric field has magnitude E and is directed in the negative x direction.
As potential falls in the direction of field, the potential is increasing on positive x axis
The potential difference between point a (at x= 0.550 m) and point b (at x= 0.850 m) is 250 V.
1. Point b is at the higher potential
______________________
E =-(Vb-Va)/[0.850-0.550]
E =250 /0.300
E =833.33 N/C
_______________________-------
Work = qV = -0.2*10^-6*250
work = -5*10^-5 J
the work done on the point charge by the electric field is -5*10^-5 J
__________________________
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.