A uniform electric field has magnitude E and isdirected in the negative x -direc
ID: 1666592 • Letter: A
Question
A uniform electric field has magnitude E and isdirected in the negative x-direction. The potentialdifference between point a (at x =0.58 m) and point b(at x = 0.92 m)is 280 V. (c) A negative point charge q = -0.160 µC is moved from b toa. Calculate the work done on the point charge by theelectric field.3 J A uniform electric field has magnitude E and isdirected in the negative x-direction. The potentialdifference between point a (at x =0.58 m) and point b(at x = 0.92 m)is 280 V. (c) A negative point charge q = -0.160 µC is moved from b toa. Calculate the work done on the point charge by theelectric field.
3 J
Explanation / Answer
The work involved in moving a particle through parallel conductingplates while having a uniform electric field directed through themis equal to the -PE (electric potential energy), so: (Eq.1) -PE = Wab = qExx Our charge "q" was given and we can express Exx asV which is the potential difference across the plates that isalso given to be 280V. This is according to the equation: (Eq.2)V = -Exx. So now we have substituted inside Equation 1 with Equation 2 toyield: (Eq. 3) -PE = Wab = -Vq Since our q is negative, we get positive work since -Vq =-(280V)(-.16 x 10-6C) This comes out to be 4.48 10-4J.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.