A simple Atwood\'s machine uses two masses, m 1 and m 2 . Starting from rest, th
ID: 1282658 • Letter: A
Question
A simple Atwood's machine uses two masses, m1 and m2. Starting from rest, the speed of the two masses is 7 m/s at the end of 7 s. At that instant, the kinetic energy of the system is 87 J and each mass has moved a distance of 24.5 m. Determine the values of m1 and m2.
m1 =
kg
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
Your submissions:
2)
m2 = kg
A simple Atwood's machine uses two masses, m1 and m2. Starting from rest, the speed of the two masses is 7 m/s at the end of 7 s. At that instant, the kinetic energy of the system is 87 J and each mass has moved a distance of 24.5 m. Determine the values of m1 and m2. m1 = kg You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. Your submissions: 2) m2 = kgExplanation / Answer
v=at
7=7t
a=1m/s^2
a=(m1-m2)g/(m1+m2)
m1+m2=g(m1-m2)...........1
k.e=1/2(m1+m2)v^2
87=1/2(m1+m2)7^2
m1+m2=3.55kg..................2
put 2 in1
m1-m2=3.55/9.81=0.36.......3
add 2 and 3
m1=1.96kg
m2=1.59kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.