A simple Atwood\'s machine uses two masses, m1 and m2. Starting from rest, the s
ID: 2189460 • Letter: A
Question
A simple Atwood's machine uses two masses, m1 and m2. Starting from rest, the speed of the two masses is 2.0 m/s at the end of 3.0 s. At that instant, the kinetic energy of the system is 50 J and each mass has moved a distance of 3.0 m. Determine the values of m1 and m2. Show step by step solution.
A simple Atwood's machine uses two masses, m1 and m2. Starting from rest, the speed of the two masses is 2.0 m/s at the end of 3.0 s. At that instant, the kinetic energy of the system is 50 J and each mass has moved a distance of 3.0 m. Determine the values of m1 and m2. Show step by step solution.Explanation / Answer
energy is constant so (m1-m2)*10*3 =50 and 0.5*(m1+m2)*4 = 50 m1=40/3 Kg m2 = 25/3 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.