Two parallel power lines separated by a distance of d=4.0 m run h=9.0 m above th
ID: 1282945 • Letter: T
Question
Two parallel power lines separated by a distance of d=4.0 m run h=9.0 m above the ground. The current in each line is I=21 A and flows in the opposite direction as shown in Figure. A person on the ground is below the power lines at the same distance from them. Find the magnitude and the direction of the net magnetic field generated by the two lines at the position where the person stands. For direction, choose one letter indicating the direction shown in Figure. Choose "No direction" if the magnetic field is zero. [Note: In this problem we assume the current is DC but in the real world it should be AC.] Magnitude: Direction:
Explanation / Answer
magnetic field is not zero, both the lines will exert force in the same direcction
magnitude=u0i/3.14r
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.