Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) fill
ID: 1283132 • Letter: J
Question
Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) filled with person-eating crocodiles to save Tarzan from danger. She must swing into a wind exerting constant horizontal force vector F , on a vine having length L and initially making an angle with the vertical (see below figure). Take D = 45.0 m, vector F = 105 N, L = 40.0 m, and = 54.0°.
Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) filled with person-eating crocodiles to save Tarzan from danger. She must swing into a wind exerting constant horizontal force vector F , on a vine having length L and initially making an angle ??¸ with the vertical (see below figure). Take D = 45.0 m, vector F = 105 N, L = 40.0 m, and ??¸ = 54.0??°. (a) With what minimum speed must Jane begin her swing to just make it to the other side? (If Jane can make it across with zero initial velocity, enter 0 m/s)Explanation / Answer
Given m=50.0kg, D=50.0m, F=115N, L=40.0m, ?1=45.0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.