Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) fill
ID: 1332670 • Letter: J
Question
Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) filled with person-eating crocodiles to save Tarzan from danger. She must swing into a wind exerting constant horizontal force vector F , on a vine having length L and initially making an angle with the vertical (see below figure). Take D = 47.0 m, vector F = 113 N, L = 40.0 m, and = 48.0°.
(a) With what minimum speed must Jane begin her swing to just make it to the other side? (If Jane can make it across with zero initial velocity, enter 0.)
.
(b) Once the rescue is complete, Tarzan and Jane must swing back across the river. With what minimum speed must they begin their swing? Assume that Tarzan has a mass of 80.0 kg.
Explanation / Answer
a)
here
D = L * sin(theta1 + L * sin(theta2)
then
theta 2 = sin^-1( (D / L) - sin(theta 1)
theta 2 = sin^-1( ( 47 / 40) - sin(48deg) )
theta = 25.6 deg
the initial and final heights are
h1 = L * (1 - cos(theta1) = 40 * ( 1 - cos(48deg)) = 13.2 m
h2 = L * (1 - cos(theta 2) = 40 * (1 - cos(25.6)) = 3.92 m
by conservation energy
m * g* h1 + 0.5 * m * v^2 - F * D = m * g * h2
50 * 9.8 * 13.2 + 0.5 * 50 * v^2 - 113 * 47 = 50 * 9.8 * 3.92
v= 5.52 m/s
b)
the mass is = 80 + 50 = 130 kg
then using the same formula
m * g* h1 + 0.5 * m * v^2 - F * D = m * g * h2
130 * 9.8 * 13.2 + 0.5 * 130 * v^2 - 113 * 47 = 130 * 9.8 * 3.92
v = 10 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.