Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) fill
ID: 1424078 • Letter: J
Question
Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) filled with person-eating crocodiles to save Tarzan from danger. She must swing into a wind exerting constant horizontal force F, on a vine having length L and initially making an angle theta with the vertical (see below figure). Take D = 47.0 m, F = 106 N, L = 40.0 m, and theta = 50.0 degree. With what minimum speed must Jane begin her swing to just make it to the other side? (If Jane can make it across with zero initial velocity, enter 0.) Once the rescue is complete, Tarzan and Jane must swing back across the river. With what minimum speed must they begin their swing? Assume that Tarzan has a mass of 80.0 kg.Explanation / Answer
D = L(sin(theta) + sin(phi))
=> phi = arcsin(47/40 - sin(50)) = 24.13 degree
Apply energy conservation
=> 0.5*50*v^2 + 50*9.81*l(cos(phi) - cos(theta)) = 106*47
=> 25v^2 = 4982 - 50*9.81*40*(cos(50) - cos(24.13)) = -312.11
So initial speed = 0 Answer
For going back apply energy conservation and total mass = 50+80 = 130kg
=> 0.5*130*v^2 = 130*9.81*40*(cos(24.13) - cos(50)) - 106*47 = 8782.7
=> v = 11.62 m/s Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.