Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) fill
ID: 1965822 • Letter: J
Question
Jane, whose mass is 50.0 kg, needs to swing across a river (having width D) filled with person-eating crocodiles to save Tarzan from danger. She must swing into a wind exerting constant horizontal force , on a vine having length L and initially making an angle ? with the vertical (see below figure). Take D = 46.0 m, = 108 N, L = 40.0 m, and ? = 55.0°.(a) With what minimum speed must Jane begin her swing to just make it to the other side? (If Jane can make it across with zero initial velocity, enter 0.)
Explanation / Answer
watch here http://www.cramster.com/answers-feb-08/physics/min-max-speed-jane-mass-500-kg-swing-river_196629.aspx?rec=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.