Two shuffleboard disks of equal mass, one orange and the other green, are involv
ID: 1283390 • Letter: T
Question
Two shuffleboard disks of equal mass, one orange and the other green, are involved in a perfectly elastic glancing collision. The green disk is initially at rest and is struck by the orange disk moving initially to the right at v with arrowoi = 3.85 m/s as in Figure (a) shown below. After the collision, the orange disk moves in a direction that makes an angle of = 36.0° with the horizontal axis while the green disk makes an angle of phi = 54.0° with this axis as in figure (b). Determine the speed of each disk after the collision.
please give me an extremely detailed answer
Explanation / Answer
m vo sin 36 = m vg sin 54
vo sin 36 = vg sin 54
vg = 0.727 vo
-------------------------------------------
m voi = m vo cos36 + m vg cos54
voi = vo cos 36 + vg cos 54
3.85 = vo (0.809 + 0.727 * 0.588)
vo = 3.11 m/s
vg = 2.26 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.