Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two semiconductors, Silicon and Germanium, are used to build resistors. Both res

ID: 1644055 • Letter: T

Question

Two semiconductors, Silicon and Germanium, are used to build resistors. Both resistors are the same dimensions, height, H = 1.00mm, width, W = 3.00mm and length, L = 5.00mm. The semiconductors have resistivities, rho_Si = 1.50 ohm m, rho_Ge = 0.02002m) (I) Find the resistance of the two resistors (R_Si, L, R_Ge, L), when the resistances are connected length wise (ie. the current Rows along the length L of the resistor) (II) Find the resistance of the two resistors (R_Si, w, R_Ge, w), when the resistances are connected width wise (ie. the current flows along the width W of the resistor) (III) Find the resistance of the two resistors (R_Si, H, R_Ge, H), when the resistance are connected height wise (ie. the current flows along the height H of the resistor) (IV) You connect the two resistors in series, through an electro motive force, epsilon = 3.00V, what is the maximum current you may obtain, given the resistors you have? (V) You connect the two resistors in parallel, through an electro motive force, epsilon = 3.00V, what is the minimum. current you may obtain, given the resistors you have?

Explanation / Answer

(I) we know

resistance =resistivity*length/area

if connected length wise

length=length

area=height*width

for Silicon,Resistance=2500

for Germanium,Resistance=33.33 ohm

net resistance=2533.33 ohm

(II)

we know

resistance =resistivity*length/area

if connected width wise

length=width

area=height*length

for Silicon,Resistance=900

for Germanium,Resistance=12

net resistance=912 ohm

(III)

we know

resistance =resistivity*length/area

if connected height wise

length=height

area=length*width

for Silicon,Resistance=100 ohm

for Germanium,Resistance=1.33

net resistance=101.33 ohm

(IV)maximum current when R is minimum

current=0.0296 A

(V)minimum current means resistance is maximum when

both are maximum,R1=2500 and R2=33.33 then .R max=32.9

minimum current=3/32.9=0.09 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote