Two runners approaching each other on a straight track haveconstant speeds of 4.
ID: 1735653 • Letter: T
Question
Two runners approaching each other on a straight track haveconstant speeds of 4.50 m/s and 3.50 m/s, respectively, when theyare 100m apart. How long will it take for the runners to meet, andwhat positions will they meet if they maintain these speeds? Can someone show me the steps and explain? Two runners approaching each other on a straight track haveconstant speeds of 4.50 m/s and 3.50 m/s, respectively, when theyare 100m apart. How long will it take for the runners to meet, andwhat positions will they meet if they maintain these speeds? Can someone show me the steps and explain?Explanation / Answer
v1 = 4.50 m/s, v2 = 3.50 m/s, L = 100 m, every second, their distance will be reduced by 4.50 + 3.50 = 8.00m, so for 100 m, it takes 100/8.00 = 12.5 s for them to meet. The position is 4.50*12.5 = 56.25 m from the starting point of theruuner with 4.50 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.