Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 26.2 Kirchhoffs Rules. (Figu

ID: 1283403 • Letter: L

Question

Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 26.2 Kirchhoffs Rules. (Figure 1) The circuit diagram below shows two emf sources and a bulb connected in parallel. Also connected in the circuit is a resistor with resistance R = 0.2ohms . The resistance of the bulb is Rb = 0.5 ohms , and each of the sources has internal resistance: r1 = 0.025ohms and r2 = 0.02ohms . If E1 = 13.0V and E2 = 5.0V , calculate the current I2 flowing in emf source E2.

Calculate the current I2 flowing in emf source E2.

Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 26.2 Kirchhoffs Rules. (Figure 1) The circuit diagram below shows two emf sources and a bulb connected in parallel. Also connected in the circuit is a resistor with resistance R = 0.2ohms . The resistance of the bulb is Rb = 0.5 ohms , and each of the sources has internal resistance: r1 = 0.025ohms and r2 = 0.02ohms . If E1 = 13.0V and E2 = 5.0V , calculate the current I2 flowing in emf source E2.Calculate the current I2 flowing in emf source E2.

Explanation / Answer

E1 - E2 = i1r1 +(i1- i2)r2 + i1R

13-5 = i1(0.025 +0.02 + 0.2) - 0.02i2

0.245i1 - 0.02 i2 = 8


lower loop :

E2 = (i2 - i1)r2 + i2Rb

5 = - 0.02i1 + 0.52i2


on solving

i1 = 33.54 A
i2 = 10.91 A

throiygh E2 =i1-i2 = 22.63 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote