Learning Goal: To apply the principle of linear impulse and momentum to a mass t
ID: 1503000 • Letter: L
Question
Learning Goal:
To apply the principle of linear impulse and momentum to a mass to determine the final speed of the mass.
A 10-kg, smooth block moves to the right with a velocity of v0 m/s when a force F is applied at time t0=0 s.
(Figure 1)
Part A - Constant forces
At time t0=0 s, a force is applied to the block. If the block is moving with an initial velocityv0=2.25 m/s and the force varies as shown in the graph, (Figure 2) , wheret1=2 s, t2=4 s,and t3=6 s, what is the speed of the block at time t3? v(6 s)= ?
Express your answer to three significant figures.
Part B - The speed of the block at t 3
At time t0=0 s, a force is applied to the block. If the block is moving with an initial velocityv0=4.5 m/s and the force varies as shown in the graph, (Figure 3) , wheret1=1.25 s,t2=2.5 s, and t3=3.75 s, what is the speed of the block at time t3? v(3.75 s)= ?
Express your answer to three significant figures.
Part C - The time it take to stop the motion of the block
At time t0=0 s, a force is applied to the block. The force varies as shown in the graph, (Figure 4) ,where t1=1.25 s, t2=2.5 s, and t3=3.75 s. If the block is moving with an initial velocityv0=3.5 m/s and the force remains constant at ?20 N for all times greater than t3, at what timetf does the block stop moving to the right?
Express your answer to three significant figures.
fugures are in order 1,2,3,4
0 0Explanation / Answer
A. Area under the F versus t curve will give change in momentum.
Area = (20 x t1) + (10 x (t2 - t1)) + (-10 x (t3 -t2))
= (20 x 2) + (10 x 2) + (-10 x 2) = 40 kg m/s
Change in momentum = mass ( vf - vi )
40 = 10 (vf - 2.25)
vf = 6.25 m/s
B.
Area = (20 x t2 / 2 ) + (-20 x (t3 -t2) / 2)
= (20 x 2.5 / 2) + (-20 x (3.75 - 2.5) / 2) = 12.5 kg m/s
change in momentum = 12.5 kg m /s
12.5 = 10 (vf - 4.5)
vf = 5.75 m/s
C.
Initial momentum = mv0 = 10 x 3.5 = 35 kg m/s
when area is equal to - 35 then block will stop.
Area = (20 x 1.875 / 2 ) + (-20 x 0.625 / 2) + (-20 x (t - 2.5))
-35 = 18.75 - 6.25 - 20t + 50
t = 4.875 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.