The circuit shown in the figure below is connected for 3.20 min. (Assume R 1 = 8
ID: 1283455 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 3.20 min. (Assume R1 = 8.45 ?, R2 = 2.65 ?, and V =16.5 V.)
JUST FILL IN THE BLANK
(a) Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit.
As the circuit carries current, the 16.5 V battery converts chemical energy into electrically transmitted energy. The 4 V battery converts _________________________ J from electrically transmitted energy into chemical energy.
The circuit shown in the figure below is connected for 3.20 min. (Assume R1 = 8.45 ?, R2 = 2.65 ?, and V =16.5 V.) JUST FILL IN THE BLANK (a) Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit. As the circuit carries current, the 16.5 V battery converts chemical energy into electrically transmitted energy. The 4 V battery converts _________________________ J from electrically transmitted energy into chemical energy.Explanation / Answer
consider all currents up so
I1 + I2 + I3 = 0
then do left loop
4 - 6 I2 +8.45 I1 =0
I2 = (4 + 8.45 I1)/6
now big loop
16.5 - 5.65 I3 + 8.45 I1 = 0
I3 = (16.5 + 8.45 I1)/5.65
now plug back into current equation
I1 + (4 + 8.45 I1)/6 + (16.5 + 8.45 I1)/5.65=0
I1=-0.92 A
then I2 = (4+8.45*-0.92)/6= -0.63 A
so E = P t = I V t = 0.63*4*3.2*60= 484 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.