The circuit shown in the figure below is connected for 3.3 min. (Assume R1 = 6.8
ID: 1553832 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 3.3 min. (Assume R1 = 6.80ohms, R2 = 1.2ohms, and V = 14.0 V.)
(a) Determine the current in each branch of the circuit.
branch: magnitude (A) direction
left branch: ?
middle branch: ?
right branch: ?
(b) Find the energy delivered by each battery.
4.00 V battery: ? J
14.0 V battery: ? kJ
(c) Find the energy delivered to each resistor.
6.80 ohms resistor: ? J
5.00 ohms resistor: ? J
1.00 ohms resistor: ? J
3.00 ohms resistor: ? J
1.2 ohms resistor: ? J
(e) Find the total amount of energy transformed into internal energy in the resistors.
kJ
Explanation / Answer
1)We name the current in the left segment, middle segment and right segment I1,I2,I3 respectively
From junction rule,
I1+I2= I 3----->1
Using loop rule for the loop containing the left and right segments alone we get,
(6.8 I1 + (1.20+3)I2 )V= 14 V----->2
Using the same rule for the loop containing the left and middle loop,
(6.8 I1 - (5+1)I2)V = 4V------>3
Substituting 2 in 1
I1 =( 14 - (4.2(I2)))/11------->4
Solving 2 for I2
I2= (4+ 6.8I1)/6----->5
Substitute 5 in 4
I1= (14-(0.7×(4+6.8 I1)))/11
11(I1)= 14-2.8-4.76(I1)
I1= 0.7 A
Then from 5,
I2 = 1.46 A
I3= 2.16 A
2) the energy delivered by each battery = VIt
For 4 V battery E = (4× 0.7 A× 3.3×60s) =554.4 J
For 14V battery E =(15× 2.16A×3.3×60s)= 6.52 KJ
3)E = I2Rt
for R = 6.8 ohm
E = (0.7A)2x(6.8)×(3.3× 60s) =659.74 J
For R=5 ohm
E =(1.46)2(5)(3.3× 60)=2.11 KJ
For R=1 ohm
E = (1.46)2(1)(3.3× 60)=422J
For R=3 ohms
E = ( 2.16)2(3)(198)=2.77KJ
For R=1.2 ohm
E= (2.16)2(1.2)(198)=1.11KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.