A film of oil, with an index of refraction of 1.48 and a thickness of 2.00 cm, f
ID: 1283705 • Letter: A
Question
A film of oil, with an index of refraction of 1.48 and a thickness of 2.00 cm, floats on a pool of water, as shown in the figure. A beam of light is incident on the oil at an angle, ?i = 54.0 to the vertical.
(a) Find the angle ? the light beam makes with the vertical as it travels through the water.
Explanation / Answer
sin i/sin r = 1.48 [For air oil medium]
so Sin r = sin 54/1.48 = 0.5466
For oil water medium the incidence angle = r from air oil medium
let r2 be refractive angle in water
so sin r/ sin r2 = 1.33/1.48
sin r2 = 0.5466 * 1.112 = 0.607
r2 = 37.43 degress with normal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.