A film of oil, with an index of refraction of 1.48 and a thickness of 2.00 cm, f
ID: 1284083 • Letter: A
Question
A film of oil, with an index of refraction of 1.48 and a thickness of 2.00 cm, floats on a pool of water, as shown in the figure. A beam of light is incident on the oil at an angle, ?i = 54.0
A film of oil, with an index of refraction of 1.48 and a thickness of 2.00 cm, floats on a pool of water, as shown in the figure. A beam of light is incident on the oil at an angle, ?i = 54.0 hat A degree to the vertical. (a) Find the angle ? the light beam makes with the vertical as it travels through the water. hat A degree (b) How does your answer to part (a) depend on the thickness of the oil film?Explanation / Answer
nair sin theta air = noil sin theta oil = nwater sin theta water
1*sin(54 degrees) = 1.33 sin theta
thet = arcsin(sin(54 degrees)/1.33)= 37.47 degrees
b) doesnt depend on thickness
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.