A 700- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the ori
ID: 1283723 • Letter: A
Question
A 700- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 15.0 km/h in a direction of 35 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 18 km/h at -46 o with respect to the positive x axis. What was the initial speed of the lighter car (in km/h)? What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?
I was able to find the the V1=43.751km/h but can not seem to answer the angle correctly
A 700- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 15.0 km/h in a direction of 35 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 18 km/h at -46 o with respect to the positive x axis. What was the initial speed of the lighter car (in km/h)? What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)? I was able to find the the V1=43.751km/h but can not seem to answer the angle correctlyExplanation / Answer
form momentum conservation,
700 x v = 700 x15 (cos35 i + sin35 j) + 1500 x 18(cos46i - sin46j)
V = 39.08 i - 19.14 j
magnitude= sqrt(39.08^2+ 19.14^2 ) = 43.52 km/h
angle = tan-1(-19.14 / 39.08) = -26.10 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.