A 70 kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat (\"gassy\") lak
ID: 1626941 • Letter: A
Question
A 70 kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat ("gassy") lake. The coefficient of kinetic fiction between the skier's skis and the water surface is mu_k 0.32. What is the skiers acceleration if the rope pulling the skier behind the boat apples a horizontal tension force of magnitude F_r = 200 N to the skier (theta = 0 degree)? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. a_A = What is the skier's horizontal acceleration if the rope pulling he skier exerts a force of F_r = 200 N on the skier at an upward angle theta = 12 degree? Express your answer to two significant figure and include the appropriate units. a_n =Explanation / Answer
here,
mass , m = 70 kg
uk = 0.32
Ft = 200 N
a)
the magnitude of frictional force , Ff = uk * m * g
Ff = 219.7 N
as Ff > Ft
the accelration is zero
b)
the normal force , N = m * g - Ft * sin(12) = 644.2 N
frictional force , Ff = uk * N
Ff = 206.14 N
the horizontal force , Fx = Ft * cos(12) = 195.6 N
as Ff > Ft
the accelration is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.