Block 1, of mass m1 = 5.70kg , moves along a frictionless air track with speed v
ID: 1283738 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 5.70kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 21.0m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 53.0kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision
Part A
Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system.
Express your answer numerically.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Express your answer numerically.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the change ?K=Kfinal?Kinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision?
Express your answer numerically in joules.
pi = kg?m/sExplanation / Answer
A. initial momentum Pi = 5.70 x 21 + 53 x 0 = 119.7 kg.m/s
B. from momentum conservation
initial momentum = final momentum
119.7 = (5.7 + 53) v
v = 2.04 m/s
C. delta K = final K - initial K
= ( 5.7 x 21^2 /2 ) - ( (5.7+53)x 2.04^2 /2 )
= 1134.71 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.