A 3.0 m length of wire is made by welding the end of a 110 cm long silver wire t
ID: 1283770 • Letter: A
Question
A 3.0 m length of wire is made by welding the end of a 110 cm long silver wire to the end of a 190 cm long copper wire . Each piece of wire is 0.80 mm in diameter. The wire is at room temperature, so the resistivities are as given in the table below. A potential difference of 7.0 V is maintained between the ends of the 3.0 m composite wire
A 3.0 m length of wire is made by welding the end of a 110 cm long silver wire to the end of a 190 cm long copper wire . Each piece of wire is 0.80 mm in diameter. The wire is at room temperature, so the resistivities are as given in the table below. A potential difference of 7.0 V is maintained between the ends of the 3.0 m composite wire (a) What is the current in the copper section? A (b) What is the current in the silver section? A (c) What is the magnitude of Ein the copper? V/m (d) What is the magnitude of Ein the silver? V/m (e) What is the potential difference between the ends of the sliver section of wire? VExplanation / Answer
Area
A=pi*d2/4 =pi*(0.8*10-3)2/4
A=5.03*10-7 m2
Resistance of silver section
Rs=psLs/A=(1.47*10-8)*1.1/(5.03*10-7) =0.032 ohms
Resistance of Copper section
Rc=pcLc/A=(1.72*10-8)*1.9/(5.03*10-7) =0.065 ohms
Total Resistance of wire is
R=Rs+Rc=0.065+0.032=0.097 ohms
Total Current in the wire is
I=V/R =7/0.097 =72.16 A
a)
Current in copper section
Ic=72.16 A
b)
Current in Silver section
Is=72.16 A
c)
Current density in wire is
J=I/A =72.16/(5.03*10-7)=1.4356*108 A/m2
Electric field in copper sectionis
Ec=Jpc=(1.4356*108)(1.72*10-8)=2.47 V/m
d)
Electric field in silver section is
Ec=Jpc=(1.4356*108)(1.47*10-8)=2.11 V/m
e)
Potential difference between the ends of wire in silver sectionis
Vs=IRs=72.16*0.032
Vs=2.31 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.