A spring of negligible mass has force constant k = 1600N/m . 1. How far in meter
ID: 1283954 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant k = 1600N/m .
1. How far in meters must the spring be compressed for an amount 3.40J of potential energy to be stored in it? Express your answer using two significant figures.
6.5 x 10^-2 ---> correct
2. You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.50kg onto it from a height of 0.500m above the top of the spring. Find the maximum distance in meters the spring will be compressed. Take the free fall acceleration to be 9.80m/s2 . Express your answer using two significant figures
Explanation / Answer
a) P.E = 0.5 kx^2 = 3.1 J
x^2 = 3.4/ (0.5*1600)
x = 0.065 m
b) D be the total distance traveled by the book ,
P.E lost by the book = mgD = 1.5*9.8D = 14.7 D J
P.E gained by the spring = 0.5kx^2 = 800 x^2 J
800 x^2 = 14.7 D [D =( 0.5 + x) ]
800 x^2 = 14.7*( 0.5 + x)
solve for x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.