A spring of negligible mass has force constant k = 1700 N / m . Chrome Mastering
ID: 1629616 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant k = 1700 N/m .
Chrome MasteringPhysics: HW7 Secure! https:// session. masteringphysics.com/myct/itemView?offset-next&assignmentProblemiD-78999549; HWZExercise 7.21 - Enhanced - with Solution Resources « previous | 6 of 10 next Exercise 7.21 - Enhanced - with Solution 6.0x102 m A spring of negligible mass has force constant k 1700 Submit My Answers Give Up In appages212-217) Correct IDENTIFY: The elastic potential energy of the spring is proportional to the square of compression length SET UP: U,1-1 kx2 You may want to review( For related problemsolving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Motion with ka 2 sor : VAL: V/ 2(3.10 J) 1700 = 6.0x10-2 m EXECUTE U :60x10-2 Significant Figures Feedback: Your answer .06039 m was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part. Part B You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.10 kg onto it from a height of 0.500 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed. Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2. Express your answer using two significant figures. d= 1176 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
Conserving energy
Initial potential energy=final energy of spring
Mgh=0.5kx*x
We know M=1.1 kg
h=0.5m
K=1700
Putting values we got
x=0.079 m=7.9 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.