How much torque must the pin exert to keep the rod from rotating if the rod has
ID: 1284227 • Letter: H
Question
How much torque must the pin exert to keep the rod from rotating if the rod has a length L = 60 cm and a mass m = 3.5 kg? Calculate this torque about an axis that passes through the point where the pin enters the rod and is perpendicular to the plane of the figure. _______ N.m _____________ A 3.0 m long rigid beam with a mass of 100 kg is supported at each end. An 60 kg student stands 2.0 m from support 1. How much upward force does each support exert on the beam? right support _________ N left support _________ NExplanation / Answer
Number 2)
Apply torque = Fr for each mass at the distance from the Pin...
Torque = (3.5)(9.8)(.3) + (.5)(9.8)(.6)
Torque = 13.2 Nm Counterclockwise
Number 3)
Start by placing the pivot point at the left support and balance the torques...
(100)(9.8)(1.5) + (60)(9.8)(2) = F(3)
F = 940.8 N for the right support.
Then for the left, balance the forces...
(100)(9.8) + (60)(9.8) = 940.8 + F
F = 627.2 N for the left support
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.