How much torque must the pin exert to keep the rod from rotating if the rod has
ID: 1284549 • Letter: H
Question
How much torque must the pin exert to keep the rod from rotating if the rod has a length L = 80 cm and a mass m = 3.0 kg? Calculate this torque about an axis that passes through the point where the pin enters the rod and is perpendicular to the plane of the figure.
N
Explanation / Answer
Total torque=0.4*3*9.81+0.8*9.81*0.5
=15.696Nm......i.e. 15.7Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.