How much torque must the pin exert to keep the rod from rotating if the rod has
ID: 1600792 • Letter: H
Question
How much torque must the pin exert to keep the rod from rotating if the rod has a length L = 80 cm and a mass m = 3.5 kg? Calculate this torque about an axis that passes through the point where the pin enters the rod and is perpendicular to the plane of the figure. How much torque must the pin exert to keep the rod from rotating if the rod has a length L = 80 cm and a mass m = 3.5 kg? Calculate this torque about an axis that passes through the point where the pin enters the rod and is perpendicular to the plane of the figure.
N·m ---Select--- clockwise counterclockwise zero net torque
Explanation / Answer
equation torque = mass x gravity x length
You'll need to find the torque of the pin, then add it to the torque of the rod.
For the pin:
length = center of mass = 0.5(.8 m) = .40m
torque of pin = (.40m)(3.5 kg)(9.8 m/s^2) = 13.72
For the rod:
torque of rod = (0.8m)(0.5 kg)(9.8 m/s^2) = 3.92
Total torque = torque of pin + torque of rod
13.72 + 3.92 = 17.64
Also, the direction would be counterclockwise, to counteract the clockwise direction that would have happened if the pin was not there.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.