A blue car with mass m c = 540 kg is moving east with a speed of v c = 20 m/s an
ID: 1284241 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 540 kg is moving east with a speed of vc = 20 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1328 kg that is moving south with an unknown speed. The two collide and lock together after the collision moving at an angle of ? = 50
A blue car with mass mc = 540 kg is moving east with a speed of vc = 20 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1328 kg that is moving south with an unknown speed. The two collide and lock together after the collision moving at an angle of ? = 50? degree South of East 1)What is the magnitude of the initial momentum of the car? kg-m/s 2)What is the magnitude of the initial momentum of the truck? kg-m/s 3)What is the speed of the truck before the collision? m/s 4)What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision? kg-m/s 5)What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision? m/s 6)Compare the magnitude of the TOTAL momentum of the system before and after the collision: pi = pf pi > pf piExplanation / Answer
a) p_car = 540kg * 20m/s = 10800 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.