A blue ball is thrown upward with an initial speed of 20.8 m/s, from a height of
ID: 2269818 • Letter: A
Question
A blue ball is thrown upward with an initial speed of 20.8 m/s, from a height of 0.8 meters above the ground. 2.5 seconds after the blue ball is thrown, a red ball is thrown down with an initial speed of 6.7 m/s from a height of 24.2 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s2.
so I have all but the final answer:
How long after the blue ball is thrown are the two balls in the air at the same height?
Hmax(blue)=2.12 s @ 22.848m
H(red @3.25s after blue ball is thrown)=16.42m
Explanation / Answer
for the blue ball:
u=20.8 m/s h= 0.8 m
after 2.5 s v=u+at
=> v = 20.8-9.81(2.5)
=-3.725 m/s => it travels down with a velocity of 3.725 m/s
height at that moment ,s = ut+(1/2)at^2
= 20.8(2.5)-0.5(9.81)(2.5^2)
= 21.34375 m
total height = 21.34475 +0.8 = 22.14475 m
at this moment red ball travels down with a velocity of 6.7m/s from a height of 24.2 m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.