Two capacitors are connected to an AC source as shown in the figure. Assume VAC
ID: 1284747 • Letter: T
Question
Two capacitors are connected to an AC source as shown in the figure. Assume VAC = Vmax sin(2pi f t), with Vmax = 13 V and f = 2028 Hz.
- The image just shows what it looks like.
What is the (peak value) of the current through the capacitors?
=____A
What is the rms current?
=____A
Two capacitors are connected to an AC source as shown in the figure. Assume VAC = Vmax sin(2pi f t), with Vmax = 13 V and f = 2028 Hz. - The image just shows what it looks like. What is the (peak value) of the current through the capacitors? What is the rms current?Explanation / Answer
Ceq= (2*1)/(2+1) = 2/3
Current through Ceq is given by i = 1/Ceq * dVac/dt
i= 3/2 * Vmax * Cos ( 2Pi*f*t) * 2Pi*f
= 3/2*13*2*Pi*2028 Cos( 2Pift)
therefore peak value is Ip= 3*13*Pi*2028 = 248474.8461 A
Irms= Ip* sqrt(2) = 351396.4972
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.