A 160 W lightbulb is plugged into a standard 120 V outlet. (a) How much does it
ID: 1284946 • Letter: A
Question
A 160 W lightbulb is plugged into a standard 120 V outlet. (a) How much does it cost in dollars per 31-day month to leave the light turned on continuously? Assume electrical energy costs US$ 0.08/kW h. (b) What is the resistance of the bulb? (c) What is the current in the bulb?
(a) Number Units A 160 W lightbulb is plugged into a standard 120 V outlet. (a) How much does it cost in dollars per 31-day month to leave the light turned on continuously? Assume electrical energy costs US$ 0.08/kW h. (b) What is the resistance of the bulb? (c) What is the current in the bulb?Explanation / Answer
a) E = P*t
= 160*31*24*60*60
= 4.285*10^8 J
= 4.285*10^8/3.6*10^6
= 119 kWh
cost = 119*0.08
= $ 9.52
b) P = V^2/R
==> R = V^2/P
= 120^2/160
= 90 ohms
C) I = P/V
= 160/120
= 1.333 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.