A 160 V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm^2
ID: 1895251 • Letter: A
Question
A 160 V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm^2 and separation 8.40 mm. A beam of alpha particles (charge + 2e, mass 6.64 imes 10^ - 27 kg) is accelerated from rest through a potential difference of 1.70 kV and enters the region between the plates perpendicular to the electric field, as shown in the figure. What magnitude of magnetic field is needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates?
http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1266170/10/zaq.jpg
Explanation / Answer
so in a capacitor, E=V/d=160/8.4E-3=19048 N/C now lets find the speed of the alpha particles we use conservation of energy qV=1/2 m v^2 2*1.6E-19*1.7E3=0.5*6.64E-27*v^2 so v=404791 m/s then we use that we need F electric= F magnetic q E = q v B so B=E/v= 19048/404791=0.047 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.