What magnitude of force must the worker apply? How much work is done on the crat
ID: 1285232 • Letter: W
Question
What magnitude of force must the worker apply?
How much work is done on the crate by the worker's push?
How much work is done on the crate by friction?
How much work is done by gravity?
What is the net work done on the crate?
A factory worker moves a 27.0kg m along a level floor at constant velocity by pushing horizontally on it. The coefficient of kinetic friction between the crate and the floor is 0.300. What magnitude of force must the worker apply? How much work is done on the crate by the worker's push? How much work is done on the crate by friction? How much work is done by gravity? What is the net work done on the crate? kg crate a distance of 5.00mExplanation / Answer
since crate is moving with constant velocity
forces on it should be zero
Force applied by man = frictional force
frictional force = u M g
frictional force = 0.3*27*9.81
frictional force = 79.461 N
1) force applied by man on crate = 79.461 N
2) work done = F * displacement
work done by man = 79.461 *5
work done by man = 397.305 J
3) work done by friction = F * displacement
since friction is opposite to displacement
work done = - 79.461*5
work done by friction =- 397.305 J
4) since no displacement in vertical direction
work done by gravity = 0J
5) total work done = work by man + work by friction+ work by gravity
total work = 397.305-397.305+0
total work = 0J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.