A rocket blasts off vertically from rest on the launch pad with an upward accele
ID: 1285694 • Letter: A
Question
A rocket blasts off vertically from rest on the launch pad with an upward acceleration of 2.40m/s2 . At 20.0s after blastoff, the engines suddenly fail, which means that the force they produce instantly stops.
How high above the launch pad will the rocket eventually go?
Find the rocket's velocity at its highest point?
Find the magnitude of the rocket's acceleration at its highest point.
Find the direction of the rocket's acceleration at its highest point.
How long after it was launched will the rocket fall back to the launch pad?
How fast will it be moving when it does so?
Explanation / Answer
h1 = 1/2a*t1^2 = 1.2*20^2 = 1.2*400 = 480 m
V = a*t = 2.4*20 = 48 m/sec
?h = V^2/2g = 48^2/19.6 = 117.55m
h = h1+?h = 480 +117.55 =597.55 m
t1 = 20 sec
t2 = V/g =48/9.8 = 4.89sec
t3 = ?2h/g = ?2*597.55/9.8 = 11.04 sec
flight total time t :
t = t1+t2+t3 = 20+4.89+11.04= 35.93sec
V land = g*t3 = 11.04*9.8 = 108.192 m/sec (389.4912 km/h)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.